برای دسترسی آسان شما عزیزان و اطلاع از آخرین مطالب سایت اپلیکیشن تک نوشت منتشر گردید.

صفحه دانلود

تجهیزات فراموش شده آزمایشگاهی به چرخه خدمات‌دهی بازمی‌گردد

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: با کمک توانمندان حوزه خدمات آزمایشگاهی، تجهیزات بلااستفاده را به چرخه خدمت رسانی بازگردانیم.

به نقل از معاونت علمی و فناوری، تجهیزات بلااستفاده آزمایشگاهی از جمله معضلاتی است که مراکز و آزمایشگاه‌ها با آن مواجه هستند. تجهیزات گران‌قیمتی که به دلیل عدم ارائه خدمات تعمیر و نگهداری مناسب، از چرخه خدمات‌دهی خارج و به فراموشی سپرده می‌شوند. اما این مسئله راه‌کارهایی دارد که از آن جمله می‌توان به شناسایی زیست‌بوم فناوری و نوآوری صنعت آزمایشگاهی در کشور اشاره کرد.

رضا اسدی‌فرد مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این باره اظهار داشت: دسترسی آسان به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت و با قیمت مناسب، یکی از چالش‌های پیش روی پژوهشگران و صنایع کشور است. همچنین از چرخه خارج شدن این تجهیزات نیز دیگر معضلی است که در این زمینه وجود دارد.

وی افزود: ارایه نشدن خدمات تعمیر و نگهداری مناسب و در نتیجه متوقف شدن خدمات دهی برخی تجهیزات ارزشمند، معضلی است که بار مالی زیادی برای این مراکز دارد و ظرفیت این مراکز را بلااستفاده می‌گذارد.

اسدی‌فرد با اشاره به اینکه شبکه ازمایشگاهی فناوردی راهبردی از سال ۹۳ که ایجاد شد، به دنبال شناسایی و تکمیل زنجیره ارزش آزمایشگاهی در کشور است، خاطرنشان کرد: این شبکه به عنوان بستری برای گردآوری و به اشتراک‌گذاری توانمندی‌ها و امکانات آزمایشگاهی کشور در حوزه‌های مختلف و همچنین پلتفرمی برای تسهیل دسترسی به خدمات آزمایشگاهی با کیفیت، فعالیت می‌کند.

مدیر شبکه آزمایشگاهی فناوری‌های راهبردی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری گفت: تعمیر و نگهداری این تجهیزات از خرید مجدد آنها و تحمیل هزینه‌های هنگفت برای مراکز، پیشگیری می‌کند. به همین دلیل تلاش کردیم طی این چند سال با کمک توانمندان این حوزه، تجهیزات بلااستفاده را به چرخه خدمت رسانی بازگردانیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.