برای دسترسی آسان شما عزیزان و اطلاع از آخرین مطالب سایت اپلیکیشن تک نوشت منتشر گردید.

صفحه دانلود

حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث رشد دانش بنیانها می شود

رئیس مرکز موسسات و شرکتهای دانش بنیان معاونت علمی و فناوری گفت: اخیراً ارز ۴۲۰۰ تومانی علی‌رغم سختی‌های کشور حذف شده که می‌تواند باعث رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر رضا اسدی‌فرد امروز در هفتمین رویداد خوشامدگویی به شرکت‌های دانش‌بنیان که در محل صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار شد، گفت: واقعیت این است که کشورها در دنیا به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ کشورهایی که معاش و اقتصاد آنها مبتنی بر منابع طبیعی و خام است و تکنولوژی‌محور نیست که این کشورها ارزش افزوده‌ای هم ندارند.

اسدی‌فرد با اشاره به دومین دسته کشورها که مبتنی بر تکنولوژی هستند، گفت: این کشورها خود را از تله اتکا به منابع طبیعی رها کرده و به اقتصاد نوآوری رسیده‌اند؛ درواقع حاصل کار این کشورها تولید محصولات مبتنی بر تکنولوژی است.

رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: هیچ کشوری وجود ندارد که از مسیر نوآوری حرکت کند و اقتصاد بالنده‌ای نداشته باشد. در واقع هر کشوری که به صورت پایدار در طول چند دهه اقتصاد بالنده داشته، از مسیر نوآوری عبور کرده است.

وی با بیان اینکه کشور چین با تکیه بر نیروهای انسانی ارزان، بخش بزرگی از بازار بزرگ دنیا را تصاحب کرده است، گفت: اکنون حتی کارگران چینی هم ارزان نیستند و نیروهای مهندس باسابقه، با درآمد زیر ۲ الی ۳ هزار دلار کار نمی‌کنند زیرا آنها هم به سمت نوآوری حرکت کرده‌اند.

اسدی‌فرد تأکید کرد: تمام معضلات موجود در کشور همچون آلودگی‌ها، کمبود منابع آبی، بهره‌ور نبودن انرژی، معضلات کشاورزی و … می‌توانند بر اساس تکنولوژی، وضعیت بهتری پیدا کنند.

رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: کشور ما جزو هشت کشور دنیاست که بیشترین فارغ‌التحصیل رشته مهندسی را دارد. از سوی دیگر، سالانه ۱۶ تا ۱۷ هزار دانشجوی دکتری در همه رشته‌ها فارغ‌التحصیل می‌شوند که می‌توانند مؤثر در توسعه کشور باشند.

وی گفت: ما باید بتوانیم خودمان را از تله درآمدهای کم نجات دهیم؛ کشورهایی که درآمد سرانه آنها کمتر از ۱۰ هزار دلار برای هر فرد در ماه است، باید بتوانند مبتنی بر تکنولوژی، سطح درآمدی خود را افزایش دهند. این رهایی از تله درآمد کم، جز از مسیر دانش‌بنیان‌ها امکان‌پذیر نیست.

وی با تأکید بر اینکه ما در معاونت علمی مسیر را تسهیل می‌کنیم تا مشکلات کشور به واسطه دانش‌بنیان‌ها برطرف شود، گفت: همه شرکت‌های دانش‌بنیان باید با یک چشم‌انداز جهانی در مسیر توسعه کسب و کار خود تلاش کنند زیرا نداشتن دیدگاه جهانی باعث شکست شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود.

رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: شرکت‌هایی که در حوزه نوآوری کار می‌کنند، باید برنامه‌ریزی‌های بلندمدت داشته باشند. اگر این چشم‌انداز جهانی را نداشته باشند، ناملایمت‌ها آنها را خسته می‌کند.

اسدی‌فرد درباره تفاوت نرخ رشد کسب و کار دانش‌بنیان‌ها با غیر دانش‌بنیان‌ها گفت: اگر نرخ رشد کسب و کار هر شرکت در بهترین وضعیت ۳۰ الی ۴۰ درصد در نظر بگیریم، باید برای شرکت‌های دانش‌بنیان ۱۰۰ درصد باشد. به عنوان مثال یک شرکت دارویی که در سال ۹۶ نوعی دارو را وارد بازار کرد، اکنون یکی از پنج صادرکننده اول شرکت‌های دانش‌بنیان به شمار می‌رود.

وی درباره قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان گفت: طی این ۱۰ سال که از اجرای این قانون می‌گذرد، بازخوردهایی داشته‌ایم که تلاش شده در طرح جهش تولید دانش‌بنیان که به تازگی توسط مجلس به دولت ابلاغ شد، اعمال شود. این قانون با همه فراز و نشیب‌ها و اصلاحات شورای نگهبان هفته گذشته به تائید مجلس رسید و به دولت‌ها ابلاغ شد.

رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری ادامه داد: خلاءهایی که در قانون حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان وجود داشته، در طرح جهش تولید دانش‌بنیان اصلاح شده است.

۲۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در زمینه تولید تجهیزات و ماشین‌آلات هستند

اسدی‌فرد در خصوص شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در عرصه تولید ماشین‌آلات صنعتی گفت: ۲۵ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تولید تجهیزات و ماشین‌آلات فعالیت می‌کنند.

وی با بیان اینکه صنعت، تکنولوژی را به زبان ماشین می‌شناسد، گفت: طی ۴۰ سال گذشته بیش از ۹۰ درصد ماشین‌آلات با معافیت وارد کشور می‌شد و این تبعات زیادی را به دنبال داشت.

اسدی‌فرد با اشاره به آمار این ماشین‌آلات گفت: حدوداً در سال ۶ الی ۷ میلیارد دلار واردات ماشین‌آلات به کشور بوده که این ۲۰ درصد واردات کل کشور را شامل می‌شود.

به گفته رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ما در معاونت علمی با همراهی وزارت صمت و تلاش مجلس در صدد هستیم که از واردات ماشین‌آلات به کشور جلوگیری کنیم تا صنعت به واسطه تولیدات داخلی رشد و توسعه پیدا کند.

وی ادامه داد: اخیراً ارز ۴۲۰۰ تومانی علی‌رغم سختی‌های کشور حذف شده که می‌تواند باعث رشد شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های مختلف از جمله دارو و پزشکی شود.

قیمت پایین انرژی برای دانش بنیانها صرفه ندارد

اسدی‌فرد افزود: همچنین قیمت انرژی در کشور ما پایین است و این برای دانش‌بنیان‌ها صرفه‌ای ندارد که وارد این حوزه شوند.

رئیس مرکز مؤسسات و شرکت‌های دانش‌بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اظهار کرد: تحقق شعار سال به ما دولتی‌ها بر می‌گردد و تا زمانی که این تفکر در بدنه دولت و حاکمیت به وجود نیاید، بستر توسعه شرکت‌ها فراهم نمی‌شود.

وی گفت: معاونت علمی و فناوری از ابتدای سال با وزارتخانه‌ها جلساتی را برگزار کرده تا آنها بتوانند مسائلشان را به واسطه شرکت‌های دانش‌بنیان رفع کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.